Przyczyną występowania zmarszczek mimicznych jest nadmierna praca mięśni mimicznych (proces miostarzenia). Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze z całej grupy zmarszczek, ponieważ są konsekwencją naturalnych ruchów twarzy m. in. mrużenia oczu, uśmiechania się czy ruchu brwi.

Podział zmarszczek

Przyczyną występowania zmarszczek statycznych i bruzd jest m.in.  zmniejszanie się poziomu kwasu hialuronowego w skórze. Kwas hialuronowy to fizjologicznie występujący w organizmie polisacharyd, którego głównym zadaniem jest wiązanie i magazynowanie wody w tkankach. Z upływem lat dochodzi do zmniejszenia się poziomu kwasu hialuronowego przez co skóra staje się mniej nawilżona, wiotka i sucha, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zmarszczek i bruzd. Istnieje wiele sposób na korekcję zmarszczek, a dzięki zaawansowanej medycynie estetycznej, zabiegi tego typu są odpowiednio bezpieczne oraz skuteczne.

Zabiegi likwidacji zmarszczek

Cel leczenia jest ściśle związany z rodzajem zmarszczek i przyczyną ich powstawiania – jednak ze względu na współwystępowanie różnych rodzajów zmarszczek najczęściej terapia przyjmuje postać zabiegów połączonych dedykowanych osłabieniu działania mięśni mimicznych, wypełnieniu istniejących ubytków oraz poprawie gęstości skóry poprzez aktywizację produkcji kolagenu typu III.