Pojawianie się zmarszczek to naturalny efekt starzenia się skóry. Wraz z wiekiem skóra przestaje produkować kolagen i elastynę, które to stanowią naturalne wypełnienie cery, odpowiadając za jej gęstość. Wiotczejąca skóra nie jest w stanie opierać się naturalnemu rozciąganiu tkanek, które powoduje codzienna mimika. Na szczęście współcześnie rozwijąca się medycyna estetyczna znajduje sposoby na poradzenie sobie ze nieestetycznym wyglądem.

Popularne zabiegi likwidacji zmarszczek

Nieinwazyjne zabiegi przeciwzmarszczkowe, czyli tzw. lifting bez skalpela, są coraz bardziej popularne nawet wśród całkiem młodych kobiet. Zarówno lekarz rodzinny, jak i dermatolog może przepisać stosowane miejscowo retinoidy, które są częścią skutecznej kuracji przeciwzmarszczkowej, wyrównują koloryt skóry i zwiększają gładkość cery.

Bezinwazyjne zabiegi korekcji zmarszczek

Retinoidy są pochodnymi witaminy A i z jednej strony mogą przynieść doskonały rezultat w likwidacji zmarszczek, lecz z drugiej strony, powodują wrażliwość skóry i zwiększają jej podatność na oparzenia słoneczne. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezastąpionym elementem tego typu kuracji na usuwanie zmarszczek.